Jazzbląg logo

Pobierz festiwalowy folder

application/pdf jazzblag_2014_web.pdf (1.2 MB)

15 LIPCA 2014

JAZZ ON THE COVER - wystawa okładek Jazz Forum, autorstwa Rafała Olbińskiego

Jazz ForumWystawa „Jazz on the Cover” obejmuje wybrane okładki magazynu „Jazz Forum" powstałe w latach 1970 - 1981, które nie tylko są przykładami wspaniałych ilustracji Rafała Olbińskiego, lecz także odsłaniają kawałek historii jazzu za Żelazną Kurtyną.

Zanim rozpoczęła się międzynarodowa kariera Rafała Olbińskiego, ten wybitny grafik, malarz i ilustrator przez 10 lat pracował w Warszawie dla magazynu „Jazz Forum”, tworząc okładki kolejnych numerów oraz ich szatę graficzną. W tym czasie spod jego ręki wyszło wiele wspaniałych prac, realizowanych różnymi technikami, które stworzyły unikalną oprawę plastyczną pisma. To właśnie ta współpraca przygotowała Olbińskiego do pracy dla amerykańskich magazynów i okazała się bezcenną podstawą, na bazie której stopniowo rozwijał i doskonalił swój warsztat

Rafał Olbiński jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu „Psychology Today” już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: „Time”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach 90. stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu.

17 LIPCA 2014

Marek DyjakMAREK DYJAK

Marek Dyjak (ur. 18 kwietnia 1975 w Świdniku) – kompozytor i polski wokalista. Z wykształcenia hydraulik, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zwycięzca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz zdobywca drugiej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy.

Skomponował muzykę do przedstawienia Zbrodnia i kara, w reżyserii Edwarda Żentary. Poza tym napisał muzykę do Mistrza i Małgorzaty, w reżyserii Andrzeja Marczewskiego.

Ma za sobą także debiut aktorski w filmie Adka Drabińskiego Kalipso czy rolę ślepca w Fauście, w reżyserii Freda Apke.

Przez Elżbietę Zapendowską nazywany "Najbardziej prawdziwym głosem na polskim rynku muzycznym", przez siebie - "barowym grajkiem". Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji. Dyjak to Dyjak - mówią przyjaciele; facet, który żył po bandzie, pił po bandzie, aż dotarł do końca drogi. Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju.

O swoim ostatnim projekcie "Kobiety" mówi tak:
"Nie jest tajemnicą, że od dwudziestu lat param się profesją muzyka-interpretatora. Zawsze podświadomie dążyłem do konfrontacji z wrażliwością kobiecego świata, jest rzeczą oczywistą, że energia powstaje w wyniku różnicy potencjałów. Co za tym idzie estetyka żeńskiego piękna w konfrontacji z moją rozedrganą i chropowatą osobą może stworzyć mieszankę nie tak wybuchową, ile osobliwą. Ponieważ cała moja twórczość była próbą wyrażenia energii jaka rodzi się przy zderzeniu osobowości kobiecej i męskiej. Głęboko wierzę, że tym sposobem oddam hołd nie tylko wielkim artystkom, z których twórczości pragnę czerpać, ale wszystkim paniom tego świata...".

Nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą lub trębaczem, lecz na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem i w takim składzie zobaczymy go 17 lipca w Galerii EL.

http://marekdyjak.com/

Wojciecj Karolak QuartetWOJCIECH KAROLAK QUARTET

pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków "Jazz Forum" został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, na której grał na organach Hammonda. W latach 90. XX wieku współpracował z Jarosławem Śmietaną z którym nagrał trzy albumy. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona, Zbigniewa Lewandowskiego i występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę była "Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, napisał do niej bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisywał też muzykę do tekstów żony, Marii Czubaszek. W 2007 roku pojawił się w filmie "Ryś" w roli Boogiewoogiewicza. W ubiegłorocznej ankiecie, przeprowadzonej podczas drugiej edycji Festiwalu był jednym z najczęściej wymienianych artystów.

Podczas elbląskiego koncertu zagrają z nim: Tomasz Grzegorski– saksofon tenorowy, Jerzy Małek– trąbka, Arek Skolik– perkusja.

Wojciech Karolak

18 LIPCA 2014

Piotr Wyleżoł TrioPIOTR WYLEŻOŁ TRIO feat. STEPHEN RILEY

Piotr Wyleżoł urodził się 6 grudnia 1976 roku. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. W wieku 10 i 11 lat z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii w Rybniku grał koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.
W 1989 r. ukończył Państwową Szkołę Muzyczną i stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie fortepianu Romany Fritzowej. w 1995 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Ireny Kryszczukajtis. W 2000 r. uzyskał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Od października 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Na tejże uczelni w 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuki.Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Jako student również był laureatem licznych konkursów i festiwali jazzowych: Jazz Juniors w Krakowie (I nagroda), Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach (I nagroda), „Klucz do Kariery” – Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą we Wrocławiu (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej (Katowice).
Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. Podczas dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej osobistościami, jak : Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni. Od 2005 roku regularnie współpracuje z Nigelem Kennedy’m, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S.Bacha czy A.Vivaldiego.

Stephen RileyW Elblągu gościem specjalnym, towarzyszącym trio Piotra Wyleżoła będzie Stephen Riley - jeden z najlepszych saksofonistów świata, na stałe mieszkający w USA. Grywał razem z największymi gwiazdami jazzu na świecie. Nie sposób wymienić wszystkich, ale wybrane z nich to: Wynton Marsalis, Joe Henderson, Ray Charles, Joshua Redman, Natalie Cole, Jackie McClean, Michael Brecker i wiele innych.

Na scenie oprócz Piotra Wyleżoła i Stephena Riley'a zobaczymy także Michał Barańskiego (kontrabas) i Łukasza Żytę (perkusja).

http://www.piotrwylezol.com/

Urszula DudziakURSZULA DUDZIAK SUPERBAND

Światowej sławy polska wokalistka jazzowa. Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji oraz oryginalna technika wokalna, a także pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej, pozwoliły Jej zyskać opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. W dzieciństwie uczyła się grać na fortepianie, śpiewać zaczęła w liceum, zauroczona głosem Elli Fitzgerald. Karierę rozpoczęła w latach 60-tych w zespole Krzysztofa Komedy, śpiewała też i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Początkowo wykonywała głównie standardy jazzowe, ale po nawiązaniu współpracy z Michałem Urbaniakiem (późniejszym mężem) zmieniła swój styl śpiewnia. Podstawę Jej wokalistyki stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki zwanej „scatem". Dzięki temu na przestrzeni kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych i najoryginalniejszych postaci polskiego jazzu. Swego rodzaju słownik muzycznego języka Urszuli Dudziak stanowi album z 1973 roku „Newborn Light", nagrany wspólnie z Adamem Makowiczem. W 1973 roku wraz z Michałem Urbaniakiem wyjechała do Nowego
Jorku. Obecnie mieszka w Warszawie. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.
W minionym roku ukazała się jej pierwsza, biograficzna książka „Wyśpiewam wam wszystko”, która szturmem zdobyła serca czytelniczek i czytelników stając się książkowym hitem sezonu. Tym razem Artystka powróciła po przerwie do studia i nagrała pierwszy od lat studyjny album WSZYSTKO GRA.

"Los sprawia nam cały czas niespodzianki. To nam uchyla skrawek raju by za chwilę rąbnąć obuchem w łeb. Raz jest grobowa cisza a za chwilę wszystko wokół nas gra, drga, śpiewa, płynie, koi nerwy i leczy. W Ameryce na pytanie „How are you?” czyli „Jak się masz”, obowiązkowo odpowiadamy: „I am fine” czyli „mam się dobrze”. U nas w Polsce odpowiedź jest na ogół pesymistyczna. Ja to zmieniam, bo wierzę i to się u mnie setki razy sprawdziło, że optymistyczne nastawienie do życia opłaca się stokrotnie. Dwa magiczne słowa „Wszystko Gra” to pozytywne zaklęcie. Ile razy spotkałam w swoim życiu niespodziewane schody-przeszkody, nie zliczę, ale co robiłam? Szybko naprawiłam szkodę, albo się z nią pogodziłam i zaraz sobie powiedziałam: „Wszystko Gra”. Czy to była noga w gipsie czy pokaźna przegrana w gry hazardowe, czy przysłowiowe rozlane mleko, zawsze była, jest i będzie ta jedyna, najpraktyczniejsza, magiczna konkluzja zamknięta w dwóch słowach: „Wszystko Gra”. Dlatego tak nazwałam moją najnowszą płytę. Ona swoją muzyką podpowiada nam, że mając otwarte serce, uszy, oczy na wszystko co się wokół nas dzieje i podchodząc do życia z uśmiechem i nastawieniem, że wszystko gra, wygrywamy na każdym kroku. A kto nie chce wygrywać? Ręka do góry!!!” – Urszula Dudziak.

W Galerii EL 18 lipca zagra jej SUPERBAND czyli Jan Smoczyński- instrumenty klawiszowe, Łukasz Poprawski– saksofon, Robert Cichy– gitary, Krzysztof Pacan– gitara basowa, Artur Lipiński– perkusja.

http://www.urszuladudziak.pl/

19 LIPCA 2014

Marcin GawdzisMARCIN GAWDZIS QUINTET

Marcin Gawdzis to pochodzący z Elbląga i z nim związany trębacz, kompozytor, aranżer, pedagog, doktor sztuk muzycznych (Akademia Muzyczna w Gdańsku 2013). Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach(1995). Od 2003 wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracował m.in. z Quintessence Eryka Kulma, New Presentation, Lorą Szafran, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Mariuszem Lubomskim, Ireneuszem Dudkiem, Dominikiem Bukowskim, Tomkiem Sowińskim, Piotrem Lemańczykiem, Krystyną Stańko, Cezarym Konradem, Zbigniewem Wromblem, Bogdanem Hołownią, Maciejem Sikałą, Jarkiem Śmietaną, Jerry Goodmanem, Eric Allenem, Zbigniewem i Jackiem Namysłowskimi, Przemkiem Dyakowskim, Bartoszem Krzywdą, Arturem Olewniczakiem, Szymonem Zuehlke, Karolem Szymanowskim. Solista big-bandów Andrzeja Zubka, Józefa Eliasza, Krzysztofa Herdzina i Silesian Big-Band pod kierownictwem laureatki Grammy Award - Marii Schneider. Udzielał się jako muzyk sesyjny w projektach muzyki pop artystów takich jak : Kayah, F.N.S, Natalia Kukulska, Reni Jusis, Nocna Zmiana Bluesa. Laureat wielu konkursów i festiwali, m. in.:
Jazz Juniors 1993 - 1 miejsce oraz wyróżnienie indywidualne Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Jazzowej, Katowice 1994 - 4 miejsce Jazz Juniors 1995 - 1 miejsce Ogólnopolski Festiwal Jazz-Rock, Olsztyn 2003 - nagroda dla najlepszego instrumentalisty. Nagroda Prezydenta Miasta Elbląga za udział w jazzowym Projekcie Elbląg 2012 autorstwa Bartosza Krzywdy. Za swój autorski krążek Shadows of Autumnzostał nominowany do nagrody akademii fonograficznej Fryderyki 2014 w kategorii jazzowy debiut roku. 19 lipca zagra z towarzyszeniem Dominika Bukowskiego – wibrafon, marimbafon, Szymona Łukowskiego – saksofon, klarnet, Macieja Sadowskiego – kontrabas i Sławomira Koryzno- perkusja.

Beata PrzybytekBEATA PRZYBYTEK

Beata Przybytek - wokalistka, pianistka, kompozytorka. Uznawana za jeden z najciekawszych polskich głosów. Nagrodzona prestiżową nagrodą muzyczną Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego "Mateusz Trójki 2013”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie Kultury i Sztuki. Absolwentka i obecnie pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureatka I miejsca w konkursie 29. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Jej kariera wokalna zaowocowała do tej pory albumami: You Don’t Know What Love Is (2003), The Island (2004), Wonderland (2006, dystrybuowany w Polsce i w Japonii) oraz I’m Gonna Rock You (2012).
Artystka ma na koncie współpracę z takimi tuzami polskiej sceny jazzowej jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Wojciech Karolak czy Jazz Band Ball Orchestra.
Dotychczas Beata była gwiazdą licznych polskich jak i zagranicznych festiwali jazzowych, m.in. Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami, Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, Pomorska Jesień Jazzowa, Easy Jazz Festival, Jazz Sessions w Gliwicach, Jazz Forum Jazz Festival, Jazz w Lesie w Sulęczynie, Baszta Jazz Festiwal, Podlasie Jazz Festival, Świdnickie Noce Jazzowe, Jazz na Kanapie w Oleśnicy, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Legnica Jazz Days, Jazz En Nord Jazz Festival - Francja, Sibiu Jazz Festival , Ploiesti Hot Jazz Summit – Rumunia, International Jazz Piestany – Słowacja etc. Oklaskiwała ją publiczność w Polsce, Austrii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Francji, Rumunii, Słowacji.
Ostatni krążek I'm gonna rock you to niezwykle zróżnicowany zbiór 16 piosenek - odnajdziemy tu elementy bluesa, jazzu, soulu, R'n'B, funky, muzyki latynoskiej aż po disco, przyprawione szczyptą pastiszu. Płyta adresowana zarówno do wyrobionej muzycznie części słuchaczy jak i tej, dla której muzyka jest jedynie dopełnieniem egzystencji. Wyśmienici muzycy, zabawa konwencją plus akustyczne brzmienie vintage.

Jak pisze Adam Baruch na łamach czasopisma JAZZ FORUM „Poziom artystyczny kompozycji jest zachwycający, a te 16 piosenek to klejnoty, różnorodne w swojej formie, pełne wyrazu. (…) Album ten jest przykładem wysokiej klasy, wartościowej muzyki, która może być jednocześnie przystępna.(…) Kapelusze z głów.”

http://www.beataprzybytek.pl/

tl_files/jazzblag_2014/ryjki/photo 1.JPGJANUSZ MUNIAK & FRIENDS

Janusz Muniak saksofonista tenorowy, aranżer, kompozytor, lider zespołów, należy do grona najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. W latach 1968-1973 grał w zespole Tomasza Stańki JAZZ DARINGS, jednym z najlepszych w historii polskiego jazzu. Trzy lata później, w 1976 roku zadebiutował jako lider kwintetu, w którym występowali: Paweł Perliński - fortepian, Marek Bliziński - gitara, Andrzej Dechnik - kontrabas i Jerzy Bezucha - perkusja. W 1978 roku ukazała się pierwsza autorska płyta Janusza Muniaka "QUSTION MARK". Grał z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami, m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Bronisławem Suchankiem, Janem Jarczykiem, Zbigniewem Wegehauptem, Jarosławem Śmietaną, Michałem Miśkiewiczem, Jackiem Pelcem, Krzysztofem Zawadzkim oraz z wybitnymi muzykami zagranicznymi: Hankiem Mobleyem, Charlie'em Venturą, Georgem Brucknerem, Dirkiem A. Dhonauem, Donem Cherry, Freddie'em Hubbardem, współpracował ze Stowarzyszeniem Popierania Prawdziwej Twórczości "CHAŁTURNIK", Studiem Jazzowym Polskiego Radia. W 1992 roku otworzył w Krakowie w piwnicach zabytkowej kamienicy, mieszczącej się przy ul. Floriańskiej, klub jazzowy "U MUNIAKA", w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe. Według miesięcznika "Jazz Forum" w plebiscycie Jazz Top 2011 Janusz Muniak został uznany najlepszym saksofonistą w Polsce. Podczas koncertu zamykającego tegoroczny Festiwal Jazzbląg zagra z towarzyszeniem Jakuba Dworaka – kontrabas, Kuby Płużka – fortepian, Idy Zalewskiej – śpiew i Arkadiusza Skolika - perkusja.

20 LIPCA 2014

MAŁA AKADEMIA JAZZU - DIXIE COMPANY

Dixie CompanyPo raz trzeci zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na koncert Małej Akademii Jazzu - „Dzieci lubią jazz” a zabawę poprowadzi poznańska grupa „Dixie Company”
Poznańska formacja jazzu tradycyjnego „Dixie Company” powstała w roku 1993 z inicjatywy puzonisty Krzysztofa Zaremby. Od tego czasu zespół zagrał kilkaset koncertów w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą. Wziął udział w programach telewizyjnych m.in.: „Muzyka Teatralna i Filmowa" Zygmunta Koniecznego, „Viktory 95”. Zagrał w trakcie wręczania nagród im. Stefana Kisielewskiego w kawiarni „Na Rozdrożu" - gdzie jednym
z nagrodzonych był Jan Nowak Jeziorański. Występował również na dziedzińcu Sejmu RP w trakcie Sesji Wiosennej Zgromadzenia Północnoatlantyckiego. W roku 2000 Dixie Company reprezentował Wielkopolskę w pawilonie Polskim na EXPO w Hanowerze. Wystąpił również w pawilonie Unii Europejskiej podczas wizyty przewodniczącego Romano Prodiego. W styczniu 2001 roku zespół zagrał u boku Jannifer Rush i Kayah w Europeicher Presse - und Funk - Bali 2001. W ramach „Poznań Old Jazz Festiwal” prowadzą koncerty Małej Akademii Jazzu.

http://www.dixiecompany.pl/polish.htm